Gruczno

 

 

 Okolica z lotu ptaka

Pogoda w czasie Festiwali Smaku jest zawsze wspaniała. Świetny fotograf – Marek Chełminiak w niedzielę 23 sierpnia 2009 roku wsiadł do samolotu i uwiecznił piękne okolice Gruczna skąpane w sierpniowym słońcu. Więcej zdjęć tutaj.

[break][break]

 Położenie

Malowniczo usytuowana na zboczu Doliny Wisły, niewielka wieś, licząca ok. 1.350 mieszkańców, położona jest w odległości 3 km od rzeki Wisły, 12 km od śródmieścia Świecia, 11 km od starówki Chełmna i 39 km od centrum Bydgoszczy.
Administracyjnie wieś położona jest w powiecie świeckim, w gminie Świecie, w województwie kujawsko-pomorskim i umownie stanowi południowo-zachodni „przyczółek” kociewski.

[break][break]

 Historia

Kolejne przekształcenia nazwy osady: Grodesno, Grodeczno, Grodzieczno, Grodczno, Groczno, Grucznensies, Gruczno, są pochodną od wyrazu „gród”. Aktualna nazwa funkcjonuje od XVI wieku i nie występuje nigdzie więcej na terenie Polski.[break][break]

Miejscowe atrakcje i ciekawostki

W miejscowości warto zobaczyć: wznoszące się grodzisko zwane Górą św. Jana; zabudowy z przełomu XIX i XX wieku; kościół neogotycki wybudowany w latach 1873-1876; rezerwat przyrody „Ostnicowe Parowy Gruczna” z unikatową roślinnością stepową oraz udostępniony do zwiedzania zabytkowy młyn z 1888 roku, przy którym powstał miniskansen uli.
Można tam również zobaczyć pokazową kolekcję starych gatunków i odmian zbóż oraz jedyną w regionie kolekcję pni starych drzew.

[break]

Pobierz mapę dojazdową do Gruczna w formie pliku PDF.

[break]


Wyświetl większą mapę

  • Partner główny Festiwalu Smaku

<